Cine suntem

Randonneurs Romania (RR) este organizatia nationala care administreaza si coordoneaza activitatea de organizare a brevetelor în ciclismul de anduranţă in Romania, sub regulile si licenta Audax Club Parisien (ACP) si Randonneurs Mondiaux (RM).

Randonneurs Romania a fost infiintata in anul 2013, la Arad, de catre Ladislau Torok, numit Reprezentant National al Audax Club Parisien, iar, in anul 2014, au fost organizate primele brevete in tara noastra.

Incepand cu anul 2017, Reprezentantul National este Iulian Ene, in asociere cu Asociatia Adevaratii VeloPrieteni Romania.

Pe langa administrarea si coordonarea intregii activitati la nivel national, Reprezentantul National organizeaza evenimente ale ciclismului de anduranta in zona Bucurestiului, in teritoriu existand incheiate parteneriate pentru organizarea brevetelor cu cluburi si asociatii din Arad, Buzau, Cluj Napoca, Constanta, Iasi, Miercurea Ciuc, Reghin, Sibiu, Suceava si Targu Mures.

In prezent, sunt organizate urmatoarele brevete si ture de anduranta: brevetele clasice denumite Brevets de Randonneurs Mondiaux (BRM) pe distante de 200, 300, 400, 600 si 1000 de km, Fleche (Arrow) si Trace (Dart) Romania, Super Randonnee, seria de brevete lunare Romanian Randonneur Round the Year (RoRRtY) si brevetele din categoria 1200+, acestea din urma organizat sub licenta Randonneurs Mondiaux.

Incepand cu anul 2018, sub licenta Randonneurs Romania, sunt organizate brevetele populare, denumite Gran Fondo Romania (GFR), pe distantele de 50, 75, 100, 150 si 250 de km. De asemenea, incepand cu anul 2019, sunt organizate turele populare de anduranta Super GRandonnee, Fleche-Pop (Arrow-Pop), GFR300+ si seria de brevete populare GRandonneur Round the Year (GRRtY).

In sezonul 2020, au mai fost inaugurate trei trasee noi pentru tura Super Randonnee, iar brevetele din seria 200-300-400-600-1000 km au putut fi parcurse si ca brevete permanente, urmare a situatiei impuse de pandemia de COVID-19. De asemenea, in cadrul brevetelor populare, in categoria GFR300+, a fost organizat in premiera 375 Epic Tour GFR pe un traseu de 375 de km, dedicat memoriei celei mai mare cicliste de anduranta din Romania, Cristina Berna.

In anul 2017, urmare a evenimentelor organizate la Bucuresti si a celor aproximativ 700 de brevete oferite ciclistilor de anduranta, Asociatia Adevaratii VeloPrieteni Romania s-a clasat pe locul 2 in Europa si pe locul 10 in lume din peste 500 de cluburi organizatoare. Performanta s-a repetat si in anii 2018 si 2019, cand, de fiecare data, cu cele peste 1500 de brevete obtinute de ciclistii de anduranta romani, Asociatia Adevaratii VeloPrieteni Romania s-a clasat pe locul 2, respectiv 3 in Europa, si pe locul 10 in lume din peste 600 de cluburi organizatoare. La sfarsitul sezonului 2020, ne-am clasat pe locul 2 in Europa si pe locul 5 in lume.

In istoria ciclismului de anduranta romanesc, din 2014 pana in 2020, cei peste 1500 de ciclisti unici au obtinut peste 6000 de brevete clascie si peste 2000 de brevete populare.