Prezentare Fleche / Trace Romania

Turele de anduranta FLECHE / TRACE ROMANIA

Pagina de Facebook a evenimentului: https://www.facebook.com/FlecheRomania

Eveniment creat pentru Facebook: https://www.facebook.com/events/514537652794451/

FLECHE / TRACE ROMANIA – doua ture de anduranta “surori”, din categoria FLECHE / TRACE NATIONAL, caracterizate prin faptul ca parcurgerea traseelor in vederea omologarii rezultatelor si obtinerii brevetelor aferente se face doar in echipa.

Acestea se desfasoara intr-un weekend din apropierea sarbatorii Pastelui, avand ca scop intalnirea tuturor participantilor intr-un singur loc, pentru a sarbatori cu aceasta ocazie, pentru a socializa, pentru a intari spiritul de echipa.

In Romania, aceste ture de anduranta sunt organizate de RANDONNEURS ROMANIA prin Iulian Ene si Asociatia Adevaratii VeloPrieteni Romania – reprezentatul national AUDAX CLUB PARISIEN in tara noastra, conform regulamentului care poate fi consultat aici. Incepand cu sezonul 2020, la Cluj Napoca, este organizat un eveniment similar, sub denumirea FLECHE / TRACE TRANSILVANIA (detalii aici).

FLECHE NATIONAL – tura de anduranta care consta in parcurgerea de catre o echipa de 3-5 ciclisti in 24 de ore a unei distante cat mai mari, minimum 360 de km (plus / minus 20% din distanta anuntata), pe un traseu ales de catre capitanul echipei, din care cel putin 25 de km in ultimele 2 ore din cele 24, toate echipele ajungand in acelasi punct de intalnire.

TRACE NATIONAL – tura de anduranta care consta in parcurgerea de catre o echipa de 2-6 ciclisti a unei distante de 201-360 de km, cu conditia unei pauze de 8 ore pe timpul noptii (in intervalul orar 22-06), pe un traseu ales de catre capitanul echipei, toate echipele ajungand in acelasi punct de intalnire in intervalul orar stabilit de organizator. Pentru Romania, tura de TRACE trebuie terminata in maximum 32 de ore de la luarea startului.

Exista o taxa de participare (FLECHE – 50 lei / membru, TRACE – 40 lei / membru), plus optiunea de masa si transport bagaj la Valea Lunga (ciclist adult: 60 lei, ciclist minor: 30 lei). Taxa de participare pentru membrii activi ai clubului Randonneurs Romania este: FLECHE – 40 lei / membru, TRACE – 30 lei / membru, iar pentru ciclistii minori (14-18 ani) aceasta este: FLECHE – 25 lei / membru, TRACE: 20 lei / membru. Taxa de participare include diploma si medalia, oferite de Randonneurs Romania la sfarsitul sezonului. Platile se efectueaza in contul Asociatiei Adevaratii VeloPrieteni: IBAN RO02 RNCB 0085 1536 8704 0001, BCR Bucuresti. Plata se poate face fie de catre fiecare membru al echipei, fie de capitan pentru intreaga echipa. Confirmarea platii se face pe adresa de email: rr@adevaratiiveloprieteni.ro. In cazul in care pana la start, apare necesitatea inlocuirii unuia dintre membrii echipei, capitanul trebuie sa anunte modificarea organizatorului.

Brevetul obtinut pentru FLECHE NATIONAL este necesar pentru obtinerea titlurilor de RANDONNEUR 5000 si 10000. De asemenea, turele FLECHE si TRACE sunt contorizate pentru seria de brevete Romanian Randonneur Round the Year, pentru titlurile Brevet 5000, Brevet 10000, Brevet 25000 si Brevet 100000, precum si pentru titlurile dedicate turelor de anduranta pe echipe.

Pentru Calendarul International al turelor Fleche National, puteti accesa site-ul ACP dand click aici.

In Romania, incepand cu sezonul 2020, sunt organizate doua ture de anduranta similare cu Fleche si Trace, care pot fi parcurse oricand in timpul sezonului, respectiv Arrow si Dart, ale caror rezultate sunt omologate de Randonneurs Romania, iar aceste brevete sunt luate in calcul pentru seria de brevete Romanian Randonneur Round the Year, pentru titlurile Brevet 5000, Brevet 10000, Brevet 25000 si Brevet 100000, precum si pentru titlurile dedicate turelor de anduranta pe echipe.