Prezentare Brevete Clasice

BRM - Brevetele clasice organizate de Randonneurs Romania si omologate de Audax Club Parisien

Brevet de Randonneurs Mondiaux (BRM) – reprezinta trasee cu distante fixe, parcurse de ciclisti intr-un timp limita stabilit. Omologarea traseelor si a rezultatelor obtinute de ciclisti, precum si coordonarea intregii activitati de organizare a acestor ture ale ciclismului de anduranta, denumite brevete, este realizata la nivel mondial de catre Audax Club Parisien (ACP). Organizarea și desfășurarea acestor brevete ale ciclismului de anduranță se realizează după Regulamentul și Regulile elaborate de către Audax Club Parisien. Sezonul luat in calcul pentru parcurgerea brevetelor este stabilit de la 1 noiembrie pana la 31 octombrie anul urmator.

In Romania, brevetele clasice, respectiv cele de 200, 300, 400, 600 si 1000 de km, sunt organizate de catre Randonneurs Romania (conform unui calendar stabilit si anuntat catre clubul francez):

– la Bucuresti, prin Asociatia Adevaratii VeloPrieteni Romania – reprezentantul national (in asociere cu Iulian Ene) al Audax Club Parisien in tara noastra;

– prin organizatorii locali la Arad, Buzau, Cluj Napoca, Constanta, Craiova, Iasi, Sibiu si Targu Mures.

Dupa parcurgerea fiecarui traseu omologat in timpul limita stabilit, fiecare ciclist primeste un certificat de brevetare oferit de Audax Club Parisien, inregistrat in baza de date unica la nivel mondial, cronologic incepand cu anul 1921. Optional, ciclistii brevetati pot opta pentru achizitionarea medaliei aferente fiecarui brevet, realizata de catre clubul francez.

Brevetul clasic de 200 de km (BRM 200) – un traseu omologat de Audax Club Parisien de aproximativ 200 de km, care trebuie parcurs de un ciclist in maximum 13,5 ore pentru obtinerea certificatului de brevetare (a brevetului).

Brevetul clasic de 300 de km (BRM 300) – un traseu omologat de Audax Club Parisien de aproximativ 300 de km, care trebuie parcurs de un ciclist in maximum 20 de ore pentru obtinerea certificatului de brevetare (a brevetului).

Brevetul clasic de 400 de km (BRM 400) – un traseu omologat de Audax Club Parisien de aproximativ 400 de km, care trebuie parcurs de un ciclist in maximum 27 de ore pentru obtinerea certificatului de brevetare (a brevetului).

Brevetul clasic de 600 de km (BRM 300) – un traseu omologat de Audax Club Parisien de aproximativ 600 de km, care trebuie parcurs de un ciclist in maximum 40 de ore pentru obtinerea certificatului de brevetare (a brevetului).

Brevetul clasic de 1000 de km (BRM 100) – un traseu omologat de Audax Club Parisien de aproximativ 1000 de km, care trebuie parcurs de un ciclist in maximum 75 de ore pentru obtinerea certificatului de brevetare (a brevetului).

Pe langa fiecare certificat de brevetare (brevet) oferit de Audax Club Parisien pentru turele de 200, 300, 400, 600 si 1000 de km, mai exista urmatoarele distinctii pe care ciclistii de anduranta le pot obtine in urma parcurgerii acestora:

a) Super Randonneur – titlul acordat de catre ACP ciclistului care, in acelasi an / sezon a obtinut certificatele de brevetare a celor 4 brevete clasice, respectiv 200, 300, 400 si 600 de km.

b) AV Ultra Randonneur Romania – titlul acordat anual de Asociatia Adevaratii VeloPrieteni ciclistului care a parcurs in acelasi sezon toate cele 4 (patru) brevete clasice (200-300-400-600), plus brevetul de 1000 / 1200+, majoritatea in cadrul evenimentelor organizate de asociatie, la Bucuresti.

Toate aceste brevete clasice sunt necesare pentru obtinerea titlurilor de Randonneur 5000 si Randonneur 10000 (acordate de catre ACP), respectiv Brevet 5000, Brevet 10000, Brevet 25000 si Brevet 100000 (acordate de catre RR).